دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 52223
 بازدید امروز : 62
 کل بازدید : 227065
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
اوقات شرعی
اخبار > اولین مجمع سلامت شهرستان چایپاره با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی تشکیل یافت


  چاپ        ارسال به دوست

اولین مجمع سلامت در شهرستان چایپاره

اولین مجمع سلامت شهرستان چایپاره با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی تشکیل یافت

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چایپاره:


اولین مجمع سلامت در شهرستان چایپاره

 اولین مجمع سلامت شهرستان چایپاره با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی تشکیل یافت.

اولین مجمع سلامت شهرستان چایپاره با حضور امام جمعه چایپاره، فرماندار شهرستان، دکتر غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دکتر افشانی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان، دکتر میرزایی مدیر امور اجتماعی دانشگاه، اعضای شورای اداری شهرستان، کارشناسانی از استانداری آذربایجان غربی، مدعوینی از شبکه­های بهداشت و درمان سایر شهرستان­ها، خیرین و اقشار مختلف مردمی، پزشکان و همکاران بخش بهداشت و درمان شهرستان در مجتمع نه دی چایپاره برگزار شد.

فرماندار چایپاره بعنوان اولین سخنران این مراسم در بیان اهمیت موضوع سلامت گفت: با توجه به پیچیدگی بحث سلامت، ضرورت و لزوم پرداختن همه جانبه به این موضوع خصوصاً از بعد اجتماعی مورد تأکید است. وی سلامت را عامل و مؤلفه اصلی توسعه تعریف و خاطرنشان کرد بدون دستیابی به سلامت، سایر عوامل توسعه، توسعه مورد انتظار را در جامعه ایجاد نخواهند کرد.

محمدی فرماندار چایپاره نگاه تک­جانبه به واژه سلامت و اعتقاد به اینکه سلامت فقط در حوزه بهداشت و درمان قابل بررسی و ایجاد است را یک نگاه و تفکر اشتباه عنوان کرد و آن را در تصمیم­سازی­های واحدهای اجتماعی و سیاسی جوامع یک راه اشتباه و خطای بزرگ راهبردی دانست.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته و بعد از قرن نوزدهم، توجه به موضوع جامعه مدنی و نقش تعیین کنندگی مردم در تصمیم سازی های سیاسی و حکم رانی، با گذشت زمان ثابت کرده است که این موضوع چه تأثیر معجزه آسایی در توسعه جوامع دارد.

فرماندار چایپاره جمهوریت نظام سیاسی ایران که به عنوان یکی از ارکان اساسی نظام سیاسی کشور بعد از انقلاب شکوهمند ایران به وجود آمد را همان حضور و نقش پررنگ مردم، تشکل های سیاسی و نخبگان و مراجع در اداره کشور عنوان کرد و گفت: در این راستا امروزه در بحث سلامت دو رویکرد مطرح است که رویکرد اول مربوط به مباحث جامعه پزشکی و فناوری علمی در بحث سلامت و موضوع تجهیزات و امکانات درمانی و بهداشتی است و رویکرد دوم نگاه اجتماعی به موضوع سلامت است که مهم تر از رویکرد اول بوده و همه جامعه شناسان به آن تأکید دارند.

وی خاطرنشان کرد: امروزه اهمیت پرداختن به مقوله سلامت در کل جامعه گسترش یافته و همه اهمیت آن را دریافته اند و از آن به عنوان عامل اصلی آرامش و لازمه نیل به ظرفیت های حداکثری انسانی نام برده می شود.

علی محمدی از سلامت به عنوان پدیده اجتماعی بسیار پیچیده با تعیین کننده های اجتماعی زیاد نام برد و گفت: بسیاری از مشکلات و معضلات بخش سلامت فقط در قالب اجتماعی شدن این مؤلفه مهم و اساسی جوامع، قابل بررسی و حل می باشد.

وی وجود سازمان های مدنی و مردم نهاد را از عناصر مهم اثرگذار در این راستا و نیل به هدف اجتماعی شدن سلامت در جوامع عنوان کرد و دخالت دستگاههای دولتی و خصوصی و اجرایی و اقشار مختلف مردمی، تشکل های صنفی و نهادهای مردمی و به وجودآمدن حس مسئولیت همگانی در تأمین سلامت فردی و جامعه را عامل اصلی نیل به این هدف بزرگ نام برد.

فرماندار چایپاره در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد اولین مجمع سلامت شهرستان چایپاره گام اولیه خوبی جهت بسترسازی مشارکت مردمی و تمام دستگاههای دولتی و خصوصی در امر سلامت و نیل به اهداف توسعه سلامت شهرستان باشد.

حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی امام جمعه چایپاره نیز در این مجمع به حدیثی از پیامبر عظیم الشأن اسلام که فرموده است «ارزش دو نعمت از نظر مردم پوشیده است و آن امنیت و تندرستی است» اشاره کرد و گفت: امروزه ایران اسلامی به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در سطح بالای امنیت در منطقه و دنیا قرار دارد و در خصوص تندرستی نیز به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و با تجهیز تمام نقاط زندگی در کشور به مراکز درمانی و بهداشتی به طور مطلوب تأمین شده است که باید قدر و ارزش این نعمات خداوند را بدانیم.

وی با بیان اینکه بررسی و حل درصد بالای مشکلات سلامت جوامع خصوصاً مشکلات تغذیه ای و سلامت روانی فقط در قالب اجتماع و با مشارکت اقشار مختلف جامعه امکان پذیر است افزود: با وجود بکارگیری تمام امکانات بهداشتی و درمانی و تلاش دست اندکاران بخش بهداشت و درمان جوامع فقط 20 تا 30 درصد مشکلات سلامت حل خواهد شد و درصد بالای آن نیازمند خودمراقبتی و مشارکت همگانی در جامعه می باشد.

دکتر درستی مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره نیز در این مجمع در سخنانی در اهمیت مشارکت همگانی در تأمین و ارتقاء سلامت جامعه گفت: مطالعات متعدد در حوزه سلامت نشان می دهد نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی نقش اساسی در ارتقاء سلامت جامعه و محیط زندگی به عنوان عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت دارند به طوری که در برخی اسناد، سهم آن ها در تأمین سلامت جوامع تا 75 درصد برآورد شده است. بنابراین رسیدن به اهداف جامع و کامل سلامت مردم نیازمند مسئولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی همه بخش های توسعه برای سلامت است.

وی در ادامه به تعریف مجمع سلامت اشاره کرد و گفت: مجمع سلامت عبارت است از سازماندهی مبتنی بر فرآیندهای اجتماعی، مشارکتی و نظام مند با حضور ذیربطان از بخش های دولتی و غیردولتی در سطوح کشوری، استانی و شهرستانی که سالانه با حضور حداکثری مسئولین و ذیربطان سلامت برای تبادل دانش، نظرات و تجربیات، یادگیری جمعی و گفتمان سازی درباره رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم، تبیین اولویت های سلامت و حمایت طلبی برای آنها برگزار می شود و در نهایت منجر به توصیه های سیاستی عمومی سالم می گردد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان ادامه داد: مجمع سلامت با اهدافی همچون تسهیل دستیابی کشور به جایگاه اول شاخص های سلامت و عدالت در سلامت و افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت وظایفی همچون تبیین محوریت سلامت در اهداف توسعه پایدار، نهادینه سازی رویکرد مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت و اهمیت سلامت در همه سیاست ها و جلب مشارکت، تسهیل، نهادینه سازی و توسعه همکاری های فرابخشی برای سلامت بر عهده دارد.

دکتر غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نیز در این مجمع طی سخنانی به اهمیت و جایگاه مشارکت اجتماعی در تأمین و ارتقاء سلامت در جامعه اشاره کرد و در این خصوص، موضوع نشانگرهای رنگی تغذیه ای برای مبارزه با بیماریهای مزمن از قبیل دیابت را مثال بارز و عملی مشارکت اجتماعی در سلامت عنوان کرد و گفت: توجه همه تولیدکنندگان و فروشندگان غذا به ارائه اطلاعات لازم از قبیل انرژی، قند، چربی، نمک و غیره در ماده غذایی از طریق برچسب گذاری تغذیه ای بر روی تمامی مواد غذایی بسته بندی شده آماده فروش به خریدار و مصرف کننده یک مشارکت اجتماعی بارز و مهم در سلامت جامعه است.

دکتر افشانی مدیر روابط عمومی و رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان آذربایجان غربی نیز در سخنانی با اشاره به شعار امسال مجامع سلامت کشور با عنوان «سلامتی برای همه و همه برای سلامت» گفت: باید به این نکته توجه کنیم که سلامتی حق همه است اما همه افراد در کنار این حق خود وظیفه و مسئولیتی نیز در گسترش سلامت دارند و همه باید در تأمین سلامت جامعه مشارکت کنند.

رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان بر این نکته از سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با عبارت «مجامع سلامت باید مجامع کاری باشند، باید در این مجامع مشکلات گفته شود و راهکارها ارائه شود.» تأکید کرد.

در ادامه سیمای سلامت و گزارش عملکرد بخش سلامت شهرستان ارائه شد.

قرائت بیانیه پایانی مجمع و تقدیر از خیرین و فعالان عرصه سلامت شهرستان با اهدای لوح و تندیس نیز پایان بخش مراسم بوذ.

 

 

 

 


٠٩:٣٢ - 1397/09/19    /    شماره : ٢١٧٠٣    /    تعداد نمایش : ١٤٣خروج