چاپ        ارسال به دوست

دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره برگزار شد.

دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره برگزار شد.

دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چایپاره:

دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره با حضور فرماندار چایپاره، معاون امور بهداشتی و نماینده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی، اعضای شورای اداری شهرستان، رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان، جمعی از خیرین و نمایندگانی از انجمن ها و کانون های مردم نهاد در چایپاره در سالن جلسات فرمانداری چایپاره برگزار شد.

فرماندار چایپاره به عنوان اولین سخنران مجمع، ضمن خوشامدگویی، در بیان اهمیت جایگاه مجامع سلامت گفت: برگزاری مجامع سلامت یکی از اقدامات ارزشمندی است که بی شک در مسیر توسعه و آبادانی کشور در حوزه سلامت جامعه بسیار مؤثر خواهد بود.

محمدی گفت اگر بتوانیم اهداف و فلسفه تشکیل این مجامع را به درستی شناخته و تبیین و تشریح و زمینه های لازم برای اجرایی کردن مصوبات آن را فراهم کنیم، مطمئناً می توانیم گام های مهمی در حوزه سلامت برداریم.

فرماندار چایپاره ادامه داد: امروزه سلامت یکی از مؤلفه های مهم توسعه پایدار جوامع محسوب می شود و واضح است بدون تأمین سلامت پرداختن به دیگر مقوله ها و مؤلفه های توسعه، امری بیهوده و ناممکن خواهد بود.

وی گفت رویکرد و مسئله مهمی که امروزه در بحث سلامت باید مورد توجه قرار گیرد و تصمیم گیران و سیاستگذاران حوزه سلامت کشور باید آن را مد نظر قرار دهند، این است که پرداختن به مسائل سلامت جامعه فقط وظیفه ذاتی دولت ها نیست که اگر این نگاه و منظر به این حوزه باشد و موضوع تأمین سلامت جوامع را فقط وظیفه دولت ها بدانیم، به آرمان ها و اهداف حوزه سلامت آنگونه که شایسته است نخواهیم رسید. به عبارت دیگر در کنار نقش اساسی بخش بهداشت و درمان جوامع در تأمین سلامت، نقش سایر ارگان ها و بخش خصوصی و مردم را نباید نادیده بگیریم.

علی محمدی با اشاره به نقش تعیین کننده و پررنگ نهادهای اجتماعی و مدنی و سازمان های مردم نهاد و عموم مردم در ارتقاء سلامت جوامع توسعه یافته و با تأکید بر اینکه بخش بهداشت و درمان با امکانات خود به تنهایی قادر به تأمین سلامتی موردانتظار نخواهد بود، حضور و دخالت سازمان های مدنی و مردم نهاد را از عناصر مهم اثرگذار در این راستا و نیل به هدف اجتماعی شدن سلامت در جوامع عنوان کرد و دخالت دستگاه های دولتی، خصوصی و اجرایی، اقشار مختلف مردمی و تشکل های صنفی و به وجودآمدن حس مسئولیت همگانی در تأمین سلامت فردی و جامعه را عامل اصلی نیل به این هدف بزرگ نام برد.

دکتر درستی مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره نیز در این مجمع ضمن خوشامدگویی، در خصوص اهداف و وظایف مجامع سلامت در جوامع، توضیحاتی ارائه داد و با توجه به شعار امسال مجامع سلامت با عنوان «مسئولیت پذیری و مشارکت اجتماعی، ضامن ارتقاء سلامت»، بر مشارکت اجتماعی و مسئولیت پذیری همگانی در رسیدن به هدف مقدس تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت جوامع تأکید کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان در این خصوص ادامه داد: مجمع سلامت با اهدافی همچون تسهیل دستیابی کشور به جایگاه اول شاخص های سلامت و عدالت در سلامت و افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت وظایفی همچون تبیین محوریت سلامت در اهداف توسعه پایدار، نهادینه سازی رویکرد مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت و اهمیت سلامت در همه سیاست ها و جلب مشارکت، تسهیل، نهادینه سازی و توسعه همکاری های فرابخشی برای سلامت، بر عهده دارد.

دکتر یوسف درستی در این خصوص همچنین به نقش مؤثر کانون های سلامت محلات و خانه های مشارکت مردم در سلامت اشاره کرد و گفت: فعالیت این کانون ها و خانه های مشارکت، نمونه بارز مشارکت اجتماعی در تأمین و ارتقاء سلامت جامعه می باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گفت در شهرستان چایپاره نیز یک کانون سلامت در محله فرهنگیان و خانه مشارکت مردم در شهرستان نیز تشکیل شده است که امیدواریم با گسترش فعالیت ها و نقش مؤثر آن ها و همه تلاشگران عرصه سلامت، شاهد رشد بیش از پیش سلامتی در شهرستان باشیم.

دکتر انتظار مهدی معاون امور بهداشتی و نماینده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این مجمع مشارکت را سرمایه بزرگ اجتماعی خواند و ارتباط، همکاری و هماهنگی ادارات را عامل اصلی رفع مشکلات و غلبه بر چالش های سلامت عنوان کرد.

وی در توصیه به خودمراقبتی آن را یکی از نمونه های بارز مشارکت و همکاری در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامتی نام برد و افزود: پیشگیری از بیماریهای مختلف یا نیل به سطح مورد انتظار و قابل قبول سلامتی بدون مشارکت و همکاری آحاد مردم جامعه و سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی در کنار تلاش های بخش بهداشت و درمان جوامع امکان پذیر نخواهد بود.

در ادامه خانم مهدی زاده معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شبکه در سالجاری، به ارائه سیمای سلامت شهرستان طبق چالش های اولویت دار سلامت شهرستان و شرح اقدامات انجام گرفته، مشکلات و معضلات موجود و بیان انتظارات از ادارات ذیربط در خصوص هر یک از چالش ها پرداخت.

حاتمی شهردار قره ضیاءالدین نیز در این مجمع به ارائه فعالیتها و برنامه های شهرداری در جهت رفع مشکلات سلامت و در حوزه وظایف شهرداری پرداخت.

جمع بندی مطالب و مباحث مجمع توسط فرماندار، قرائت مصوبات مجمع توسط مدیر شبکه بهداشت و درمان، قرائت بیانیه پایانی مجمع و تقدیر از خیرین و ادارات فعال عرصه سلامت چایپاره، پایان بخش مجمع بود.


١٣:٥٩ - 1398/10/23    /    شماره : ٢٨٤٢١    /    تعداد نمایش : ٨٣خروج