چهارشنبه ١٠ خرداد ١٤٠٢
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2471
 بازدید امروز : 72
 کل بازدید : 451819
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اوقات شرعی
بهداشت خانواده

 

    بهداشت خانواده

 

مسئول واحد : 

خانم لیلا تقی زاده

فعاليت های واحد بهداشت خانواده در زمينه عناوين ذيل می باشد :

  سلامت کودکان :

  مراقبت اطفال از دو برنامه مانا و کودک سالم تشکيل شده است .   

  کودک سالم : اين برنامه کليه کودکان زير 8 سال شهر و روستا را تحت پوشش قرار ميدهد کودکان مراجعه کننده از نظر قد – وزن – دورسر و ساير آيتمهای مربوط با برنامه مورد ارزيابی قرار ميگيرد و آموزشهای لازم به مراجعه کننده داده ميشود و قطره های تقويتی نيز بصورت رايگان  تجويز ميشود .  

  مانا : اين برنامه کودکان زير شش سال را تحت پوشش قرار ميدهد کودکان بيمار با مراجعه به خانه بهداشت ارزيابی شده و داروهای مورد نياز تجويز ميشود و در مواقع لازم از طرف بهورز به پزشک يا ساير مراکز تخصصی ارجاع ميشود هدف برنامه کاهش مرگ نوزاد و مرگ اطفال 1-59 ماهه و پوشش 100 درصد مراقبت اطفال زير 8 سال ميباشد

نظام مراقبت مرگ پره ناتال و کودکان 59-1ماهه: هدف کاهش مرگ پره ناتال و کودکان 59- 1 ماهه می باشد .    

 مادران باردار: 
مراقبت مادران باردار با برنامه مراقبت مادر سالم اجرا ميشود در اين برنامه زنان واجد شرايط از پيش از بارداری – زمان بارداری و پس از زايمان مورد ارزيابی قرار ميگيرند اين برنامه در شهر و روستا انجام ميگيرد کليه مادران باردار از نظر آيتمهای مختلف توسط بهورز – ماما – پزشک بررسی ميشوند .
داروهای تقويتی به مادران داده شده و درضمن آموزشهای متناسب با زمان و سن حاملگی به مادران داده ميشود.
مادران بادراری که نياز به انجام مراقبتهای تخصصی تری دارند به پزشک متخصص ارجاع ميشوند و توسط متخصص ويزيت ميشوند

  در خصوص مادران بارداری که در بيمارستان بستری ميشوند پيگيريهای لازم از طرف واحد بهداشت خانواده انجام ميگيرد و در ضمن گزارش مادران بارداری که با رضايت شخصی ترخيص ميشوند توسط بيمارستان به واحد بهداشت خانواده ارسال شده و مشاوره از طرف واحد با اين افراد و خانواده آنها جهت عدم ترخيص انجام ميگيرد. 
در ضمن با توجه به اهميت انجام زايمان در بيمارستان ليست کليه زنان باردار شهرستان به واحد بهداشت خانواده ارسال شودو در اين مورد پيگيريهای لازم در خصوص مادران بارداری که تمايلی به

انجام زايمان در بيمارستان ندارند انجام ميگيرد

هدف برنامه به صفر رساندن موارد مرگ و پوشش صد در صد مراقبت مادران باردار و پوشش صد درصد زايمان ايمن ميباشد.

 

باروری سالم و جمعيت

با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص سياست  جمعيتی در راستای ارتقای باروری کلی، از ابتدای سال برنامه ريزی لازم در اين خصوص بعمل آمده و ضمن شناسايی گروه هدف که شامل زنان همسر  بدون فرزند و زنان همسر دار تک فرزند می باشند ، آموزشهای لازم به ايشان در خصوص فرزند آوری ارائه شده و جهت تشکيل پرونده پيش از بارداری راهنمايی می شوند . خدمات رايگان  پيشگيری از بارداری با هدف حفظ سلام ه خانم های پرخطر به ايشان ارائه ميشود   

   


  شيرمادر 
هدف اين برنامه ترويج تغذيه با شير مادر و کاهش موارد تغذيه با شير مصنوعی می باشد در اين خصوص آموزشهای لازم به مادران باردار در دوران بارداری و مادران تازه زايمان کرده در خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی در مانی داده ميشود .

  

  سالمندان :
هدف اين برنامه ارتقاء سطح سلامتی سالمندان (افراد بالای 60 سال) ميباشد در اين برنامه سالمندان مراکز شهری و روستاها توسط کاردانان بهداشتی و رابطين بهداشتی در سطح شهر و بهورزان در سطح روستا در خصوص بهبود شيوه زندگی سالم در سالمندی (تغذيه ) آموزش می بينند.

 

در حوزه بهداشت خانواده

این واحد مسئولیت مراقبتهای بهداشتی از گروههای آسیب پذیر با هدف کلی ارتقاء سطح سلامت خانواده و جامعه را بعهده دارد.

 برنامه مادران و نوزادان

•          این برنامه با هدف کلی ارتقاء سلامت مادر و کاهش مرگ  و میر مادران  باردار  و  نوزادان  با  ارائه خدمات آموزشی ، بهداشتی و درمانی است .

•          گروه هدف آن زنان خواهان بارداری – زنان باردار – زنان حین زایمان تا 42 روز پس  از  زایمان  و نوزادان تا 10 روز اول تولد است .

برنامه سلامت زنان

این برنامه با هدف ارتقاء سلامت زنان با پیشگیری و تشخیص زودرس عفونتهای تناسلی شایع و تشخیص زودرس سرطان سینه و دهانه رحم که گروه هدف آن کلیه زنان 65 – 20 ساله می باشند.

 برنامه کودکان

 •          این برنامه با هدف کلی ارتقاء سلامت و کاهش مرگ و میر و معلولیتهای کودکان با ارائه خدمات آموزشی ، بهداشتی و درمانی می باشد که در غالب برنامه مراقبت کودکان  شیر مادر – بیمارستانهای دوستدار کودک – مانا و نوزادان می باشد .

•          گروه هدف آن گروه سنی0-8 سال می باشد .

 برنامه سالمندان

 •          این برنامـــه با هدف کلی ارتقاء سلامت سالمندان با ارائه خدمات آموزشی بهداشتـی – روانی و کاهش بار بیماریهای اولویت دار و قابل پیشگیری است که گروه هدف آن کلیه گروههای سنی 60 سال به بالا می باشد.

 برنامه تنظیم خانواده

 •          این برنامه با هدف کلی تأمین سلامت مادران و کودکان و ایجاد هماهنگی بین رشد جمعیت و ابزار و عوامل توسعه اجتماعی و فرهنگی کشوری است . گروه هدف این برنامه زنان و مردان بالای 10 سال ساکن در کشور اعم از ایرانی و خارجی – مجرد و متأهل و درحال ازدواج می باشد.