پنج شنبه ٢٨ تير ١٣٩٧
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 232
 بازدید امروز : 24
 کل بازدید : 180642
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اوقات شرعی
ایدز

آموزش و آگاهی بخشی اولین و بهترین راه پیشگیری از ایدز

کارشناس مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان چایپاره گفت آموزش و اطلاع رسانی درست خصوصاً در بین جوانان نخستین هدف و بهترین راه پیشگیری و مبارزه با ایدز در کشور است و در این خصوص اماکن و جمعیت هایی که بیشتر در معرض خطر و تهدید قرار دارند بیشتر مورد توجه هستند.

آقای ولی نژاد اعتیاد تزریقی، روابط جنسی، انتقال از مادر به کودک و فرآورده های خونی را راههای اصلی انتقال ویروس ایدز (HIV) نام برد و گفت طبق آمارها از ابتدای بروز این بیماری در ایران یعنی از سال 1365، اعتیاد تزریقی بیشترین درصد راه انتقال را به خود اختصاص داده بود اما در سالهای اخیر روابط جنسی در ردیف اول راههای انتقال این بیماری قرار گرفته است.

وی گفت درصد ابتلای زنان در سالهای اخیر افزایش یافته بطوریکه از 6 درصد ابتلا در سال 1380 به 35 درصد در سال 1394 رسیده است.

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان چایپاره از آمار ابتلا به ایدز در کل جهان و ایران گفت و گفت در جهان حدود 7/36 میلیون بیمار مبتلا به ایدز وجود دارد. وی گفت طبق آمارها تعداد بیماران شناسایی شده در ایران 33237 نفر می باشد که 16% آنان زن و 84% مرد و در استان آذربایجان غربی نیز 381 نفر می باشد که از این تعداد 11% زن و 89% مرد است.

ولی نژاد مجدداً با اشاره به اهمیت آموزشها و شفاف سازی در خصوص این بیماری مهلک افزود در بعضی از کشورها ظرف 10 سال گذشته میزان ابتلا به این عفونت بیش از 50 درصد کاهش یافته و یا برخی از راههای انتقال در بعضی از کشورها به طور کامل حذف شده است مثلاً در کشورهایی مثل کوبا، ارمنستان، روسیه سفید و تایلند راه انتقال از مادر به کودک و یا در کشورهایی مانند هلند، انگلستان و سوئد راه انتقال از طریق اعتیاد تزریقی به طور کامل حذف شده است.

بیت اله ولی نژاد با اشاره به شعار امسال روز جهانی ایدز با عنوان مهار همه گیری ایدز با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت مبتلایان مجدداً تأکید کرد این بیماری نیازمند توجه بیش از پیش و اقدامات سریع کنترلی از تمام جهات از جمله آموزش و اطلاع رسانی در خصوص بیماری، شناسایی مناطق و جمعیت های پرخطر و شناسایی و درمان افراد مبتلا با توجه به اینکه تعداد زیادی از مبتلایان از بیماری خود آگاهی ندارند و از ارائه خدمات بی بهره اند، می باشد و یک برنامه ریزی جامع جهت افزایش کیفیت خدمات پیشگیری، کنترل، مراقبت و درمان می باشد.

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهدشت و درمان چایپاره در پایان خاطرنشان کرد عدم توجه به چالش های موجود در کنترل و مراقبت ایدز، تغییر الگوی ابتلای جنسی HIV و ابتلای بیشتر زنان و در نتیجه افزایش خطر انتقال از مادر به کودک، تغییر الگوی سنی HIV و ابتلای بیشتر جوانان و کودکان و تغییر الگوی مصرف مواد مخدر به مواد محرک و شیوع رفتارهای جنسی پرخطر را به دنبال خواهد داشت.